Zakres prac:
W połowie czerwca nasza firma podpisała umowę na wykonanie podłogi drewnianej z deski dębowej
surowej litej Walczak 16x90x560-1810 w klasie Country. Inwestycja znajdowała się na Warszawskiej Ochocie.
Zlecenie miało być wykonane na przełomie sierpień/wrzesień i polegało na przyklejeniu deski na powierzchni 58 m2 w salonie i pozostałych 2 pokojach oraz ich wyszlifowaniu i lakierowaniu.
Układanie desek — etap pierwszy:
Po niezbędnych pomiarach podkładu przestąpiłem do szlifu jastrychu cementowego w celu zdjęcia mleczka i „otworzenia” go dla łatwiejszej penetracji gruntu poliuretanowego WAKOL Pu 235. Szlif wykonałem przy użyciu maszyny Wolff Mamba z tarczą firmy Bona z segmentami diamentowymi. Prace trwały 6 h i zakończyły się gruntowaniem.
Drugi dzień prac rozpocząłem od rozpakowania deski, przejrzenia i selekcji materiału pod względem jakościowym. Następnie na sucho ułożyłem 4 rzędy desek, zaczynając od terakoty w części kuchennej, po których przystąpiłem do klejenia na klej ms polimerowy Wakol Ms 240. Klejenie desek zajęło mi 2 dni robocze, układałem sam. Po skończeniu układania i sprzątnięciu mieszkania po swoich pracach, zostawiłem deskę na 3 tygodnie w celu aklimatyzacji do warunków panujących w otoczeniu.
Cyklinowanie — etap drugi:
Po upłynięciu trzech tygodni wróciłem na inwestycję w celu wykonania pomiaru wilgotności desek, pomiar wykonałem w kilku punktach upewniając się, że nastąpił stan równowagi higroskopijnej (deski miały odpowiednią wilgotność między 9,0–9,8%). Zacząłem szlif posadzki maszyną trójtarczową, począwszy od gradacji 36, przechodząc na 50,60,80 -następnie całość przeszpachlowałem fugenkitem na bazie rozpuszczalnika. Na tym pierwszy dzień szlifu zakończyłem.
Drugiego dnia zacząłem od szlifu szpachli gradacją 100 (zapomniałem nadmienić ?. 36,50 to Bona ceramik, a 60,80,100 to 3 M cubitron ceramik) która to była ostatnią czynnością przy wykończeniu szlifu deski.
O bokach i sposobie wykończaniach nie piszę, ponieważ zdałem sobie sprawę, że teksti tak jest długi i nie wszyscy mogą mieć ochotę zagłębiać się aż tak szczegółowo.
Lakierowanie — etap trzeci:
Po odkurzeniu całości w końcu można było przejść do lakierowania. Wybór padł na Blanchon -lakier chemiczny 2-skł. Stairs jako podkład, który to zaaplikowałem w ilości 150 ml/m2. Drugi dzień szlifu za mną uff.
Ostatniego dnia całość przeszlifowałem (zmatowiłem) Maszyna z przystawką Quadro na miękkiej przekładce gradacja 180. Następnie podłogę z blachowałem lakierem nawierzchniowym w celu zwiększenia przyczepności i zebrania wszelkich śmieci. Na wierzch poszedł lakier Blanchon ceramiczny Belmont matt w ilości 140 ml / m2