Ratujemy zabytkową stolarkę

Wideo

Nic tak nie sprawia mi satysfakcji , jak mozliwość pracy na wiekowym drewnie . Taki materiał jest nie tylko piękny  i trwały , ale ma też dusze i opowiada konkretną historie .Ucieszyłem się , gdy otrzymałem wiadomosć o pozytywnym zatwierdzeniu        mojej oferty . Otrzymałem możliwość uczestniczenia w dużym projekcie ratowania zabytkowego Wrocławskiego pałacu .

Jeden z najbardziej zaniedbanych wrocławskich zabytków, od lat nieużytkowany i niszczejący w samym centrum miasta przy ulicy Wierzbowej. W czasach powojennych stanowił część kompleksu budynków drukarni przy ulicy Piotra Skargi, które wyburzono w latach 2001-2003. Budynek wzniesiono w duchu barokowym w pierwszej połowie XVIII wieku dla hrabiny Esterle, znanej również jako Anna Maximiliana Louisa von Oppersdorf (z domu von Lamberg), która kupiła tę działkę w 1725 roku. Hrabina Esterle dwukrotnie wychodziła za mąż, miała też wielu kochanków (wśród nich był August II Mocny i Aleksander Benedykt Sobieski – syn króla Jana III). Zmarła we Wrocławiu w 1738 roku.

Czasy świetności pałacu już przeminął  a ogrom pracy , stanowił nie lada wyzwanie .

Rozpoczęcie prac zawsze poprzedzone jest dokładnymi oględzinami i niezbędnym etapem jakim jest  odrywania historii . Każda usuwana warstwa starej farby (bo często stolarka była przerabiana malowana ) , świadczy o danym okresie , stosowanych materiałach i technologiach . Rozpoczął się żmudny proces przywracania i cofania się do historii .

    

Usuwanie starych zamków , szyb to jedno wielkie zmaganie się ze zardzewiałymi śrubami ,ryglami zamkami .

Najbardziej zdewastowane elementy  , nie umiejętne naprawy , przybijanymi na gwoździe haczykami i innego typu wynalazkami to znak czasów PRL, gdzie nie liczyła się estetyka a praktyczność i prowizorka .

Kolejny etap to rozmontowanie na elementy rozmontowanie  wszystkiego co się rusza , odpada , odkleja czyli jednym słowem demontaż .

 

                

Następnie oczyszczenie i ponowne sklejanie . Bardzo istotne jest  przy takich zabytkach aby w trakcie tej walki z rozmontowywaniem nie uszkodzić istotnych elementów . Co da się ratować trzeba ratować . Beznadziejne przypadki jak zmruszałe drewno lub elementy drewna , po inwazji koładków i spuszczeli ( czyli potocznie zwanych  kornikami ) odwzorować , używając starego drewna o tym samym gatunku .

Renowacja zabytkowej stolarki to nie tylko drewno .W  zakres renowacji wchodzą również elementy metalowe , naprawy zamków , rygli ,  oczyszczanie , spawanie itp .

Zadziwiają często nie typowe w naszych czasach  rozwiązania ,  budowa mechanizmów , zamków , konstrukcje , które są bardzo przemyślane i wykonane z trwałych masywnych elementów .

Po 100 latach funkcjonowania , czasem agresywnego użytkowania , potrafią nadal działać bez zarzutu a po drobnej konserwacji naoliwieniu  -następne 100 lat .

 

      

      

 

Końcowe prace – montowanie szyb , zamków , mechanizmów i malowanie . Ten etap należy do najprzyjemniejszych . Ukazuje ogrom wykonanej pracy i chociaż w części przywraca oryginalny , pierwotny charakter .

 

Poniżej więcej ukończonych realizacji w tym obiekcie:

11 marca, 2018
Kategorie: Raporty z budowy