Montaż gotowych klepek w wzór jodły.

Raport z budowy.
W dzisiejszych czasach liczy się szybkość, a szybkość to gotowe produkty które po czasie utwardzenia kleju możemy w pełni użytkować. Gotowe produkty są dużo bardziej wymagającym materiałem niż surowe podłogi. Podczas procesu cyklinowania zaciągane są wszystkie ubytki, więc montaż nie musi być taki precyzyjny niż podczas montażu gotowych produktów. Gdy dojdzie do tego montaż elementów w jodłę czy to angielską czy francuską, bywały sytuacje iż słyszeliśmy iż parkieciarz się nie podjął bo miał obawę iż nie sprosta zadaniu. Dlaczego?
Aby podjąć się owych montaży trzeba mieć doświadczenie, bez zdobytej wiedzy praktycznej, nikt nie jest w stanie prawidłowo przeprowadzić owego łączenia elementów drewnianych. Najważniejszym aspektem jest prawidłowe rozpoczęcie układania oraz rozmierzenie aby wzór prostopadle lub równolegle wyszedł w stosunku do ceramiki oraz punktów które są widoczne na pierwszy rzut oka. Należy również obliczyć aby wcinka która wyjdzie na ścianie nie była z małych elementów tylko z całych klepek. Jednym z głównych aspektów jest wyprowadzenie linii prostej wzoru przy użyciu sznurka/laseru lub długiej łaty. Gdy parkieciarz wyprowadza wzór bez sprawdzenia czy jest linia prosta na tzw. „oko”, od razu jest spalony na starcie ponieważ konsekwencje będą pojawiały się z dalszym montażem. Gdy w pierwszych dwóch rzędach nie będą należycie zachowane kąty, problem z pojawianiem się szpar będzie narastał z każdą kolejnym rzędem. Szczególnie zauważalne będzie to podczas montażu jodły francuskiej. Podczas delikatnego przesunięcia wzoru w francuzie nie dość że szczeliny będą pojawiały się sztorcowo , to i problem pojawiać się będzie wzdłużnie. Warto wspomnieć również o odpadkach. Gdy będziemy nie uważni i nie przyłożymy się do segregowania pozostałości, może nie starczyć materiału, a jak wiemy odpad przy takich wzorach liczony jest podwójnie.
Gdy już zdecydujemy się na piękną oraz stylową jodłę, pamiętajmy o wyborze parkieciarzy a nie monterów.
Zdjęcia przedstawiają prace przy montażu jodły francuskiej w klasycznym Dębie oraz podwójnej jodły angielskiej również dębowej.
5 lutego, 2023
Kategorie: Wpisy firm