Foksal 17

Budynek przy ulicy foksal 17 przeszedł gruntowny remont a co za tym idzie podłogi drewniane również w całości zostały usunięte. Jako firma z ponad 30 letnim stażem mogliśmy podjąć wyzwanie jakim była wymiana podłóg w całym budynku. Musieliśmy wykazać się wielkim doświadczeniem ponieważ na tej budowie zawarte jest dosłownie wszystko co wiąże się z zawodem parkieciarza. Jak wiadomo od jakiegoś czasu pojawiają się na rynku firmy które zajmują się montażem gotowych produktów, i tylko i wyłącznie tym. Lub firmy które zajmują się tylko renowacją podłóg drewnianych. Zawód parkieciarza to nie tylko montaż gotowych produktów czy renowacja. Parkieciarz powinien mieć o wiele większy zakres wiedzy oraz umiejętności w zakresie podłóg drewnianych jak i przygotowania jastrychu pod montaż drewna.
Etap 1. Przygotowanie podłoża pod montaż gotowych produktów.
Na tym etapie prac, naszym zadaniem było zeszlifowanie starych desek które leżą na legarach. Zarówno legary jak i deski były w tak dobrym stanie iż podjęliśmy decyzje iż po wcześniejszym wyrównaniu podłogi taśmowymi cykliniarkami, będziemy montowali gotowe deski bezpośrednio na przeszlifowane deski. Należało zwrócić tu uwagę na kierunki legarów, ponieważ drewno które zostało zamontowane powinno leżeć w odwrotnym kierunku co deski podkładowe. W jednym z pomieszczeń, nie dostaliśmy zgody na zmianę kierunku, więc przykleiliśmy mate która przenosi naprężenia zwaną MULTI MOLEM.
Etap 2. Montaż gotowych desek oraz ich wykończenie.
Po przygotowaniu podłoża, przystąpiliśmy do montażu gotowej deski. Deską była bezpośrednia klejona do podłoża na dwuskładnikowy poliuretanowy klej do parkietów. Przy łączeniach z ceramiką zastosowaliśmy korki dylatacyjne o grubości 5 mm. Należy tutaj wspomnieć iż korytarze ułożone są w odwrotnym kierunku niż każdy z pokoi, tutaj zaś zostawiliśmy 2 mm dylatacji którą potem wypełniliśmy elastycznymi masami. Cokół jaki został dobrany do podłogi to klasyczny lity 6 cm cokół dębowy.
Materiały na jakiej pracowaliśmy
Finishdeska dąb rustical od firmy Finishparkiet
Klej do parkietu Wakol MS 215
Etap 3. Przygotowanie podłoża pod montaż litego parkietu
Jastrych jak każdy wie pod lite parkiety musi mieć dużo wyższe parametry niż pod warstwowe podłogi. W tym wypadku jastrych nie nadawał się pod montaż litych produktów więc na całej powierzchni wzmocniliśmy go poprzez aplikacje żywic epoksydowych.
Chemia na jakiej pracowaliśmy
Uzin Pe 460
Etap 4. Montaż litej klepki.
Podczas montażu litych produktów musieliśmy wykazać się nie lada wiedzą oraz doświadczeniem. Klepkę w przeciwieństwie do deski można ułożyć w wiele wzorów, i własnie tutaj zaczęły by się schody dla niedoświadczonych parkieciarzy oraz jak wcześniej wspomniałem firm które zajmują się tylko jednym odłamem parkieciarstwa.
Pierwszym wzorem z jakim musieliśmy się zmierzyć to tradycyjna jodła typu sierżant. Wzór znany od wieków, ze względu na swoją stabilność w latach 80 – 90 był najczęstszym wybieranym wzorem, na pewno spotkamy go w wielu domach. Wzór polega na układaniu jednakowych wymiarem klepek drewnianych, w taki sposób, iż krótszy bok jednej klepki drewnianej styka się pod kątem prostym z dłuższym bokiem drugiej klepki.
Drugim wzorem z jakim musieliśmy się zmierzyć to kwadraty, jakże kiedyś popularny, dzisiaj już trochę zapomniany.Klepki układa się jak mozaikę, tworzącą kwadraty, których brzegi mogą być równolegle względem sąsiadujących ścian, lub ułożone pod kątem 45 stopni.Ten wzór nazywa się też czasem szachownicą, bo powierzchnia przypomina planszę do gry w szachy.
Trzecim i najbardziej wymagającym wzorem była francuska jodełka. Aby wzór był przeprowadzony poprawnie podczas montażu trzeba zachować należyty spokój oraz koncentracje, jeden błąd może zaważyć nad dalszym montażem. Drewnianą posadzką ułożoną we wzór jodły francuskiej montowano już na początku w XV wieku. Urzeka ona precyzyjnym, symetrycznym ułożeniem. Jodła francuska to wzór który podkreśla renomę oraz ekskluzywność pomieszczenia oraz dodaje wnętrzom wyrafinowanej elegancji.
Etap 5. Cyklinowanie.
Po procesie aklimatyzacji drewna, przystąpiliśmy do cyklinowania zamontowanych wcześniej wzorów. Każdy wzór wymaga innych kierunków przejazdów cykliniarek taśmowych, tak aby po końcowym szlifie rysy po cykliniarkach były niewidoczne. Szlif cykliniarkami taśmowymi  kończyliśmy na papierach o granulacji 120. Przed przystąpieniem do lakierowania spolerowaliśmy wszystkie podłogi w celu uzyskania lepszego efektu końcowego. Polerowanie przeprowadzaliśmy Spiderem.
Etap 6. Lakierowanie
Lakier jaki zastosowaliśmy do powierzchni która będzie narażona na natężony ruch do ceramiczny dwuskładnikowy lakier Aqua-Seal CeramicStar od firmy Berger-Seidle. Jako lakier podkładowy zastosowaliśmy Basic-Primer również od firmy Berger-Seidle.
5 lutego, 2023
Kategorie: Wpisy firm