Drewno żelazne

Nazwa brzmi egzotycznie i wręcz surrealistycznie ,  jednak takie drzewa istnieją , i nawet kilka gatunków można spotkać także w Polsce Uprawiane są  np. grab karoliński, wiązowiec zachodni, parocja perska czy chmielograb wirginijski.

Drzewo żelazne nie jest nazwą dla jednego tylko drzewa, w rzeczywistości jest to cecha, którą określa się wiele gatunków, których drewno reprezentuje szczególne właściwości, takie jak ponad przeciętna waga i wytrzymałość. Drewno tych drzew jest trwałe i odporne na szkodniki, ale bardzo trudne w obróbce, za to dobrze się poleruje. Wykorzystywane jest m.in. do produkcji elementów maszyn, okrętów, wagonów kolejowych, instrumentów dętych, itp. Drewno, które jest najcięższe należy zarazem do najtwardszych. Do jego obróbki wymagany jest odpowiedni sprzęt i technologia.

Niesamowita wytrzymałość i waga .

Wyobraź sobie, że stawiasz przed sobą kostkę o boku 10 cm, czyli 1 dm. Taka kostka ma objętość 1 dm³, czyli 1 litra. Gdyby była wypełniona wodą, ważyłaby 1 kg, a jeśli powietrzem (w tzw. standardowych warunkach przy normalnym ciśnieniu, równym 100 kPa i normalnej temperaturze, wynoszącej 25°C) – tylko 1,2 g. Gdyby była wykonana z najlżejszego drewna świata ważyłaby 44 g, a z najcięższego – 1,5 kg. Przeliczając inaczej, masa „klocka” o wymiarach 1 m x 1 m x 1 m (1 m³) wykonanego z najcięższego drewna może dochodzić nawet do 1500 kg!

18 kwietnia, 2018
Kategorie: Wpisy firm