Drewno cenniejsze niż złoto / Czarny dąb

 

Kilka słów na temat tego surowca, zwanego czasem
,, Polskim hebanem ” .

Osobiście miałem przyjemność pracować z tym surowcem i trzeba przyznać , że szybko nabrałem do niego respektu.
Nie nadążałem z ostrzeniem tarczy , iskry , tabun czarnego jak węgiel pyłu i trzaskający w twarz piasek .
Kiedy okiełznałem już jego nieprzewidywalność i nadałem ostateczną formę gotowego wyrobu , (w tym, przypadku stopni schodów) nie mogłem nacieszyć Swoich stolarskich oczu .
Piękny kawał drewna , gładkiego jak lustro i twardego jak skała , odpornego na wszelkie warunki atmosferyczne bez konieczności impregnacji.
Połączenie trwałości i elegancji .

Chociaż „polski heban” może stać się towarem luksusowym, to odnajdywane w kopalniach piasku , żwiru czy w bagnach fragmenty tego typu drewna, są często traktowane jako odpad. Wynika to z niewielkiej świadomości w Polsce dotyczącej surowca.
Co istotne, zgodnie z obowiązującym prawem, zatopione w rzekach oraz pod ziemią złoża czarnego dębu stanowią własność Skarbu Państwa.

Jak powstaje .

Drewno dębowe . Zazwyczaj wydobywane z rzek , bagien czy spod ziemi dojrzewa powoli a proces jego suszenia to wiedza wręcz tajemna . Drewno do uzyskania odpowiednich właściwości musi przeleżeć w ziemi lub pod wodą przynajmniej kilkaset lat
W tych warunkach zawarte w dębinie garbniki w reakcji z solami żelaza barwią drewno na charakterystyczny czarny kolor oraz powodują, że 6 do 17 proc. jego struktury stanowi skamielina.
W Polsce największe złoża czarnego dębu znajdują się w województwach podkarpackim i lubuskim.

Kwiecień 18, 2018
Kategorie: Wpisy firm